Blogs & news

social media employees

Za pomocą social media w poszukiwaniu pracy

Media społecznościowe w dzisiejszych czasach mają przeogromną moc przesyłania informacji. Normalnością stał się widok osób zapatrzonych w swoje smartfonach. Niektórzy mówią do telefonu, inni nagrywają się lub po prostu z wyczuciem przemieszczają się do wyznaczonego celu majac oczy wpatrzone w ekran telefonu.

Prawie każdy posiada konto na Facebooku, Instagramie, twittuje myśli czy dzieli sie swoimi chwilami poprzez Snapchata. Dzielenie się swoimi przeżyciami, refleksajami czy poprostu wrzucanie fotek przeszło do porządku dziennego.

Jeżeli jesteś częstym oberwatorem informacji udostepnianym przez media społecznościowe to może warto efektywnie wykorzystać swój czas, w szczególności jeżeli zaczynasz zastanawiac się nad zmiana pracy.

Social Media są także obecne w świecie zawodowym. Dwoma portalami o największej mocy w Polsce są Linkedin oraz Goldenline. Linkedin jest portalem międzynarodowym, który ułatwia poznanie osób nas interesujących z branży bądź znalezienie pracy często ze środowiska korporacyjnego. Na portalu tym, ze wzgledu na zasięg ogólnoświatowy,  polecane jest posiadanie konta w języku anglojęzycznym. Portal Goldenline jest naszym poskim wytworem, który pomaga nam zareprezentować się swobodnie w języku polskim.

Przygotowując się do stworzenia swojego konta na portalach poświęconym pracy ważne jest aby przemyśleć informacje, które chcemy na nich zamieścić. Suche informacje odnośnie wykształcenia oraz zajmowanych dotychczas stanowisk mogą nie zainteresować odbiorcy. Ważne jest aby opisać zakres pełnionych obowiązków czy udział w projektach. Dodatkowym elementem jest informacja o powodzie założenia konta- dobrze jest poinformować czy jesteśmy tu ze względu na otwartość na nowe propozycje zawodowe czy np. zbieramy informację o branży, w której przyszłościowo będziemy chcieli się rozwijać.

Kolejnym ważnym aspektem jest nasze zdjęcie. Pomimo faktu, że jest to portal społecznościowy to zdjęcie typu selfie czy pamiątka z wakcacji nie sprawdzi się. Linkedin czy Goldenline to portale  biznesowe i dlatego ważne jest aby zdjęcie pokazało nas jako atrakcyjnych pracowników czy partnerów. Nie mylmy też biznesowego zdjęcia ze zdjęciem do dowodu czy do dyplomu. Warto jest zainestować w fotografa, który uwieczni nas w odpowiedni sposób.

Od jakiegoś czasu wzrosło zainteresowanie grupami dedykowynymi poszczególnym tematykom na Facebooku. Istnieją grupy związane z konkretną branżą, gdzie osoby zainteresowane dzielą się informcjami albo ogólne grupy o aktualnych ofertach w poszczególnym mieście. Jeżeli interesuje Cie znalezienie pracy w konkternej firmie to dobrze jest odiwedzać jej fanpage’a, na którym czesto pracodawny zamieszczaja aktualne.

Nasze wizerunki wirtulne czesto są weryfikowane przez pracodawców, więc dobrze jest świadomie przejrzeć ustawienia publiczne swoich kont. Dobrze mieć pewność, że zawartości przez nas publikowane trafiają do znajomej nam grupy odbiorców.